“Podwyższenie płacy minimalnej jest w interesie wszystkich, również przedsiębiorców. Bez tego nie uda się zapewnić postępu i zbudować państwa dobrobytu” tymi słowami prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej w Legnicy zapowiedział naszą przyszłość pełną luksusu z portfelem wypchanym pieniędzmi.

Dodał również: “Dzisiaj sprawą, która stała się przedmiotem dyskusji jest koncepcja zawarta w programie o podwyższeniu płacy minimalnej. To jedna z dróg do tej wersji państwa dobrobytu. Nie da się w dalszym ciągu utrzymywać tego zaklętego koła – niskie płace, mało wydajna praca, tanie produkty. Gdy popyt jest mały, to można sprzedawać tylko tanio i krąg się zamyka”. Można powiedzieć, piękne przedwyborcze przesłanie; ten polityk dba o ludzi i wie co robić. Skoro to takie proste, jak to się stało, że wcześniej nie wprowadzono w życie tego wspaniałego projektu? Przecież, wystarczy tylko mieć pracę i już świat leży u naszych stop.

Będąc dociekliwym, możemy zobaczyć, co tak naprawdę kryje się za tymi pięknymi słowami? Otóż 17 listopada 2017 r. w Göteborgu kraje członkowskie UE podpisały Europejski Filar Praw Socjalnych ustanawiający podstawowe prawa mające na celu promowanie równych rynków pracy i systemów socjalnych. Deklaracja ta, zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia w życie jej postanowień, oraz stanowi swoistą terapię szokową dla całej gospodarki europejskiej, a co za tym idzie przygotowywanie gruntu do stworzenia jednego marksistowskiego państwa europejskiego.

Jak można zauważyć, ta wielka szczodrobliwość PiS nie wypłynęła z troski o dobro Polaków, tylko jest ścisłe wykalkulowanym manewrem wyborczym, oraz zapowiedzią wprowadzenia w życie wcześniej podpisanego zobowiązania w Göteborgu. Wielu powie; co z tego, że to tylko obietnica wyborcza, ale pieniądze dostaniemy i to jest najważniejsze!

Czy dostając przyrzeczone pieniądze tak naprawdę będziemy bogaci?

Jednym z magicznych rozwiązań wielu partii politycznych w walce z ubóstwem jest podniesienie płacy minimalnej. Politycy tworząc iluzję, udają, że są przejęci niedolą społeczeństwa, mamią wyborców podwyżkami wynagrodzenia, oraz zapewniają, że poprzez wprowadzenie ustawy, jak za dotknięciem magicznej różdżki znikną nasze problemy. Swoje propozycje argumentują tak zwaną równością i sprawiedliwością społeczną. Według zasady: wszystkim równo.

W naszej nie tak dalekiej historii często słyszeliśmy tak samo doniosłe przesłania, a których efektem były kartki i ocet na półkach sklepowych.

Jak można zaobserwować na wielu przykładach, po krótkim czasie wprowadzenia w życie tego magicznego środka dobrobytu, skutki jego działania są odwrotne. Co prawda wynagrodzenia wzrastają, ale zaraz za tym rosną ceny wszystkich produktów i koszty utrzymania stają się wyższe; w efekcie w kieszeni pozostaje tyle samo pieniędzy co przed wprowadzeniem płacy minimalnej. Ponadto przedsiębiorstwa nie mogąc udźwignąć zwiększonych wydatków, zwalniają pracowników i tym sposobem rośnie liczba bezrobotnych.

W końcu ekonomiści często podkreślają związek między płacą minimalną a bezrobociem, argumentując, że jeśli płaca minimalna wzrośnie powyżej poziomu wydajności pracownika, tworzenie miejsc pracy zostaje spowolnione. Równolegle powstanie grupa pracowników, których kwalifikacje nie są wystarczające do zrekompensowania tak wysokiej płacy minimalnej, co powoduje ich marginalizację na rynku pracy. W efekcie, dzięki wprowadzeniu przez rząd zapowiedzianej płacy minimalnej, ci co mieli dostać dużo, nie dostaną nic.

Autor: E. Marcinkowska

Pobierz PDF i – udostępnij to dalej by ktoś inny także mógł przeczytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *