Jak podał Reuters, że zmarł 28 letni wolontariusz biorący udział w testach szczepionki COVID-19 firmy AstraZeneca.
Przedstawiciel brazylijskiego organu ds. zdrowia Anvisa powiedział, że wolontariusz uczestniczący w badaniu klinicznym szczepionki COVID-19 opracowanej przez AstraZeneca i Oxford University zmarł, ale dodał również, że badanie będzie kontynuowane.
Oxford University potwierdził plan dalszych badań, stwierdzając w oświadczeniu, że po dokładnej ocenie „nie było żadnych obaw o bezpieczeństwo badania klinicznego”.

Natomiast AstraZeneca odmówiła komentarza.

Brazylijska gazeta O Globo poinformowała, że ​​wolontariusz był lekarzem, który niedawno ukończył studia, i pracował w trzech szpitalach w Rio de Janeiro, które przyjmowały pacjentów z COVID-19.

Federalny Uniwersytet w Sao Paulo, który w Brazylii pomaga koordynować badania kliniczne III fazy, poinformował, że niezależna komisja zaleciła kontynuację badania dotyczącego COVID-19. „Wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami, bez żadnych poważnych komplikacji związanych ze szczepieniami, które dotyczyłyby któregokolwiek z uczestniczących wolontariuszy” – poinformował rzecznik uniwersytetu w swoim oświadczeniu. Dodał również – „Jak dotąd w sześciu miastach Brazylii podano pierwszą dawkę 8 000 z 10 000 planowanych ochotników, a wielu z nich otrzymało już drugą dawkę”.

W tej całej sprawie jednak istnieją sprzeczne raporty.

Otóż źródło zaznajomione z tą sprawą powiedziało Reuterowi, że próba zostałaby zawieszona, gdyby ochotnik, który zmarł, otrzymał szczepionkę COVID-19, i sugerował, że mężczyzna ta należał do grupy kontrolnej, której podano szczepionkę przeciw zapaleniu opon mózgowych.

Z kolei według Leoleli Schwartz, piszącego dla MedScape Medical News, w raporcie do O Globo mówi, że pod koniec lipca ochotnik otrzymał dawkę szczepionki AZDI222 – szczepionki zapobiegającej COVID-19.

Jak donosi Routers, Rząd federalny Brazylii planuje zakupić brytyjską szczepionkę i wyprodukować ją w centrum badań biomedycznych FioCruz w Rio de Janeiro.


źródło:reuters.com
źródło: medscape.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *