Bill Gates, filantrop i współzałożyciel Microsoftu, przeistoczył się w obszarnika.

Według The Land Report Bill Gates jest właścicielem 242 000 akrów ziemi uprawnej w Stanach Zjednoczonych, co czyni go największym prywatnym właścicielem gruntów rolnych w całym kraju. Gates, którego majątek netto wynosi prawie 121 miliardów dolarów, czyni go czwartym najbogatszym człowiekiem na świecie, a jego żona Melinda ma rozległy portfel gruntów rolnych, który obejmuje 18 stanów.

Według przeprowadzonych badań, największe gospodarstwa Gatesa znajdują się w Luizjanie (27 952 ha), Arkansas (19 395 ha) i Nebrasce (8331 ha). Ponadto posiada udziały w 10.420 hektarach terenów po zachodniej stronie Phoenix w Arizonie.

Chociaż może być zaskakujące, że miliarder technologiczny jest także największym właścicielem gruntów rolnych w USA. Nie jest to jednak jedyne grunty które budzą zainteresowanie Gatesa. Jak zauważył Forbes, w 2008 roku Fundacja Billa i Melindy Gatesów ogłosiła przekazanie 306 milionów dolarów dotacji dla rolników w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej.

foto-landreport.com

Oprócz tego fundacja zainwestowała również w rozwój i proliferację „superplonów” odpornych na zmiany klimatyczne, dla których utworzyła organizację pozarządową Gates Ag One.

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób Gates wykorzystywane są pola uprawne. Jak zauważył Forbes, Fundacja Gates Ag One i zależna spółka Cascade Cottonwood Ag Management promują zrównoważone praktyki rolnicze, jak twierdzą w celu ochrony gleby, zasobów wodnych i upraw, wskazują że te grunty rolne mogą być użytkowane w sposób zgodny z tymi ideami.

Chociaż Gates zaliczany jest do wielkich obszarników w Stanach Zjednoczonych, daleko mu do największego właściciela ziemskiego. Na liście 100 największych amerykańskich właścicieli ziemskich,  The Land Report  przyznaje pierwsze miejsce prezydentowi Liberty Media Johnowi Malone, który posiada 890 308 hektarów rancz i lasów. Trzecie miejsce zajmuje Ted Turner, założyciel CNN, który posiada 809 371 hektarami gruntów w ośmiu stanach. Nawet prezes Amazon, Jeff Bezos, inwestuje na dużą skalę w ziemię, zajmując 25 miejsce ze swoją posiadłością o powierzchni 169 967 akrów, głównie w zachodnim Teksasie.

autor: Ewa Marcinkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *