Jeśli się powiedzie, zwiększyłoby to krajową podaż o 50% – wystarczająco dużo, aby zaszczepić prawie całą populację Stanów Zjednoczonych do końca lata.

Administracja Bidena ogłosiła we wtorek, że rząd federalny zamierza zakupić 200 milionów dodatkowych dawek dwóch zatwierdzonych przez federację szczepionek COVID-19 , potencjalnie tworząc wystarczająco duży zapas, aby dotrzeć do prawie całej populacji USA.

Stany Zjednoczone zakupiły już 400 milionów zastrzyków od producentów Pfizer i Moderna, z których oba wykorzystują nowatorską szczepionkę mRNA, która okazała się bardzo skuteczna w badaniach, ale która wymaga również dwóch dawek w odstępach tygodniowych. Przy dodatkowych zastrzykach, które administracja Bidena zamierza kupić, teoretycznie wystarczyłoby do pełnego zaszczepienia 300 milionów ludzi przeciwko koronawirusowi – zdaniem większości ekspertów więcej niż wystarczająco, aby osiągnąć „odporność stadną”.

Nie jest jasne, jak daleko posunęły się rozmowy z dwoma producentami. Dokument informacyjny dla reporterów mówi, że administracja „pracuje nad zakupem” większej liczby szczepionek od Pfizer i Moderna. Nie wskazał, czy obie firmy są w stanie dostarczyć dodatkowe ilości do końca lata, na co liczy administracja.

Pfizer w oświadczeniu we wtorek po południu powiedział, że firma „zrobi, co w jej mocy, aby pomóc administracji Biden w urzeczywistnieniu większej liczby strzałów z broni”. Moderna odmówiła komentarza.

Ale Biden, przemawiając z Białego Domu we wtorek po południu, powiedział, że „wierzymy, że wkrótce będziemy w stanie potwierdzić” nowe zakupy. Jednym z powodów takiej pewności może być odkrycie, że fiolki ze szczepionką zawierają wystarczającą ilość dodatkowego płynu na dodatkowe dawki. Jeśli każda fiolka produkowana przez firmy faktycznie dostarcza więcej zastrzyków niż początkowo przewidywano, to tempo produkcji faktycznie wzrosło. 

Dyrektor generalny firmy Pfizer powiedział wcześniej we wtorek, że firma będzie w stanie dostarczyć pierwszą dostawę 200 milionów dawek do końca maja – dwa miesiące przed planowanym terminem.

Pfizer i Moderna są obecnie jedynymi firmami produkującymi szczepionki, które zostały dopuszczone przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Ale inne firmy opracowują własne, a jedna, Johnson & Johnson, ma szczepionkę jednodawkową, która dała obiecujące wyniki we wczesnych badaniach.

Dr Anthony Fauci , czołowy ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych w kraju, powiedział, że szczepionka Johnson & Johnson może uzyskać natychmiastową autoryzację w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Jeśli tak, może to jeszcze bardziej zwiększyć podaż tego kraju.

Ogłoszenie administracji Bidena pojawia się w decydującym momencie – ludzie w całym kraju są sfrustrowani tempem szczepień i pojawieniem się nowych, bardziej komunikowalnych wariantów koronawirusa, co sprawia, że ​​potrzeba ochrony Amerykanów jest jeszcze pilniejsza. 

Tempo szczepień nabiera tempa i tendencja ta prawdopodobnie będzie się utrzymywać, ponieważ władze lokalne i stanowe omijają początkowe usterki i opracowują nowe kanały dystrybucji – a rząd federalny pod kierownictwem Bidena oferuje większe wsparcie logistyczne i podejmuje własne masowe szczepienia ośrodki.

Ale już są takie części kraju, w których czynnikiem ograniczającym dystrybucję szczepionek nie jest zbyt mała liczba osób zaszczepiających. Za mało szczepionek. Dlatego tak ważne jest zwiększenie podaży.

Planowany zakup od firm Pfizer i Moderna jest jedną z kilku głównych dyrektyw ogłoszonych we wtorek, w ramach trwającej strategii Biden mającej na celu zwiększenie roli federalnej w zarządzaniu reakcją na COVID-19 w kraju.

Inną była decyzja o zwiększeniu podaży szczepionek rozprowadzanych do stanów, tak aby otrzymywały łącznie 10 milionów dawek tygodniowo zamiast 8,6 miliona, przynajmniej przez następne trzy tygodnie. Administracja poinformowała urzędników państwowych o podwyżce podczas telekonferencji wcześniej tego dnia, jak po raz pierwszy poinformował The Wall Street Journal .

Możliwość prognozowania dostaw na trzy tygodnie, a nie na jeden, jest znacząca, ponieważ władze stanowe i lokalne stwierdziły, że wysiłki związane z dystrybucją były utrudnione przez ich niezdolność do planowania z wyprzedzeniem, gdzie prowadzić kliniki i ile umówić na wizytę.

Oczywiście równie dużym problemem była niespójność wcześniejszych prognoz. Sprawdzianem dla Bidena będzie to, czy najnowsze prognozy okażą się trafne, czy też, jak za rządów Trumpa, często się zmieniają .

źródło: https://www.huffpost.com/entry/biden-to-reopen-obamacare-markets-for-covid-19-relief_n_6011310fc5b61cb9534fbd06

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *