Doradca premiera jest za otwieraniem restauracji w reżimie sanitarnym, ale sprzeciwia się otwieraniu pubów. „Te powinniśmy zostawić na sam koniec” – powiedział prof. Robert Flisiak.

– Nie jestem przeciwny otwieraniu restauracji w reżimie sanitarnym, natomiast jestem przeciwny otwieraniu pubów i innych miejsc, gdzie trudno jest kontrolować ruch osób i zachowanie zasad sanitarnych – powiedział Radiu ZET prof. Robert Flisiak, ekspert Rady Medycznej przy premierze.

Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych był pytany o luzowanie obostrzeń. – Podstawą przyjmowania założenia, że dana branża stwarza mniejsze ryzyko zakażenia w danej sytuacji epidemiologicznej jest to, jak duże dystanse udaje się bez większych problemów w sposób naturalny zachować – stwierdził.

Zdaniem prof. Flisiaka, wydaje się oczywistym, że w hotelach jest to możliwe przy ograniczeniu obłożenia i przy zachowaniu reżimu sanitarnego. – Każda decyzja może być cofnięta, jeżeli stwierdzi się, że doprowadziła do nieoczekiwanych zdarzeń – dodał.

Pytany o to, czy możliwe jest otwarcie branży gastronomicznej, prof. Flisiak odpowiedział, że nie jest przeciwny otwarciu restauracji. – Restauracje, zaznaczam, że chodzi o restauracje, przy pewnych obostrzeniach mogłyby już stopniowo być otwierane – powiedział.

 Natomiast nie jestem za tym, żeby otwierać puby, miejsca, w których trudno jest kontrolować ruch osób – zaznaczył prof. Flisiak. Dodał, że tego rodzaju miejsca, gdzie może być dużo osób na małej przestrzeni i gdzie trudno przestrzegać zasady sanitarne, powinny być otwierane na samym końcu.

W piątek rząd ogłosił, że od 12 do 26 lutego w reżimie sanitarnym dostępne będą hotele i miejsca noclegowe do 50 proc. łóżek, a także kina i teatry z obłożeniem do 50 proc. miejsc.

Ponadto otwarte mają być baseny, stoki i boiska zewnętrzne. Zamknięte pozostaną siłownie, a restauracje mogą działać tylko oferując jedzenie na wynos.

źródło money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *