„Rzeczpospolita” napisała dzisiaj o kontrowersyjnych praktykach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przewidywały one gromadzenie danych o studentach dotyczących zaszczepienia się przez nich przeciwko koronawirusowi. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, a jedna z kancelarii prawnych zdecydowała się złożyć doniesienie do prokuratury.

Biuro RPO miało otrzymać już szereg wniosków w sprawie regulacji stosowanych przez władze AGH. Pierwsze z nich dotyczą niedopuszczenia do praktyk tych studentów, którzy nie zdecydowali się na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AHG poinformował bowiem, że niezaszczepieni będą w tym roku wykluczeni z programu szkoleń.

Drugie kontrowersyjne posunięcia AGH związane są z gromadzeniem danych na temat zdrowia studentów. Chodzi zwłaszcza o monitorowanie osób niezaszczepionych, aby objąć ich systemem specjalnej ochrony w związku z groźbą ich zarażenia koronawirusem. Zdaniem RPO nie jest możliwe wprowadzenie takiego systemu bez uzyskania informacji na temat statusu szczepienia danej osoby, co oznaczałoby przetwarzanie danych zdrowotnych.

W całej sprawie skierowany już został co najmniej jeden wniosek do Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Złożyła go kancelaria prawna Lega Artis, dopatrująca się nieprawidłowości w działaniach uczelni. Samo AGH twierdzi z kolei, że poprzez swoją politykę chce doprowadzić do szybkiego powrotu zajęć stacjonarnych. Wszelka krytyka wspomnianych wyżej działań została zaś nazwana przez uczelnię „głosami antyszczepionkowców”.

źródło autonom.pl

foto wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *