Władze stanu Floryda (USA) zatwierdziły uwolnienie 750 milionów komarów zmodyfikowanych genetycznie, aby zmniejszyć lokalną populację tych insektów przenoszących choroby tropikalne, takie jak malaria czy wirus Zika.
Brytyjska firma biotechnologiczna Oxitec sponsorowana przez Fundację Billa i Melindy Gates 29 kwietnia 2021 roku w komunikacie prasowym potwierdziła, że wypuszczanie genetycznie zmodyfikowanych komarów ma na celu kontrolę populacji z gatunku Aedes aegypti. Owady te rozprzestrzeniają choroby tropikalne, takie jak malaria, denga, wirus Zika czy żółta febra. Wszystkie wypuszczone komary są samcami i mają gen samoograniczający, który powoduje, że ich potomstwo umiera, zanim osiągnie dojrzałość i będzie gotowe do rozmnażania.
Kilka lat temu Oxitec taki sam eksperyment przeprowadził a Brazylii a regionie Bahia, którego celem było zwalczenie endemicznych chorób zakaźnych roznoszonych przez komary. Firma Oxitec z Anglii przywiozła do Brazylii linię komara zmodyfikowanego genetycznie OX513A. Samice wraz z kilkoma samcami w celu rozrodu trzymane są w odpowiednich pojemnikach. Pozostałe samce transgeniczne wypuszczone są w teren, aby kopulowały z dzikimi samicami, w ten sposób gen OX513A jest przenoszony na potomstwo, które przed uzyskaniem dojrzałości umrze. Ponadto dla późniejszych badań komary genetycznie zmodyfikowane mają w sobie fluorescencyjne białko, które umożliwia odróżnienie pierwszego pokolenia oznaczonego F1 od innych komarów.
Według naukowców technika ta ma zapobiec zwiększaniu się populacji tych komarów.
Kilka lat temu w muście Jacobina w Brazylii, Oxitec przez 27 tygodni, co tydzień wypuszczało około 450 000 samców komarów transgenicznych. Co prawda podczas przeprowadzania eksperymentu wydawało się, że odniesiono sukces, ponieważ populacja komarów zmniejszyła się o około 90%. Jednak po 18 miesiącach od zakończenia testów populacja komarów powróciła do swojej poprzedniej wielkości. Zmodyfikowane komary nie tylko nie ograniczyły ilości komarów, ale przeniosły swoje geny na populację endemiczną, które stały się silniejsze i groźniejsze.
Naukowcy z Uniwersytetu Yale odpowiednio po 12, 27 i 30 miesiącach po uwolnieniu komarów GM zbadali populację w regionie, aby określić ich zmiany genetyczne i doszli do wniosku, że część zmian genetycznych niespodziewanie migrowała do lokalnej populacji komarów. W przeprowadzonych różnych testach wykazano, że od 10 do 60 procent komarów w naturalnej populacji nosiło zmiany w swoim genomie. Badanie to zostało opublikowane w Nature: Scientific Reports we wtorek 10.09.2019 roku. Eksperyment ten oceniono za nieudany, ponieważ nie zadziałał zgodnie z pierwotnymi przewidywaniami naukowców z Oxitec. Zespół badawczy w Yale skupiony wokół Jeffreya Powella ostrzega, że ​​nowo utworzona populacja komarów może być bardziej niebezpieczna niż ta stara. Według Powella: „Ważne jest, aby tym eksperymentom towarzyszył program obserwacyjny, aby wykryć nieoczekiwane zmiany w ekosystemie”. Niektórzy biolodzy są jeszcze bardziej sceptyczni wobec tych eksperymentów i inżynierii genetycznej argumentując, że „uwolnienie komarów odbywa się w pośpiechu, bez wyjaśnienia zasadniczych kwestii” – powiedział gazecie Folha de Sao Paulo brazylijski biolog José María Gusman Ferraz. Również Testbiotech, monachijskie laboratorium badawcze wypowiada się krytyczne wobec inżynierii genetycznej i oskarża firmę Oxitec o rozpoczęcie eksperymentu bez wystarczających wstępnych badań. „Eksperymenty Oxitec doprowadziły ​​w dużej mierze do niekontrolowanej sytuacji” – powiedział agencji prasowej dpa dyrektor generalny Christoph Then.
Bez względu na poprzednie nieudane testy i ostrzeżenia innych naukowców, a także protesty różnych grup ekologicznych, Oxitec w kwietniu tego roku ogłosiła, umieszczenie specjalnych pudełek z komarami GM w sześciu lokalizacjach: dwa na Cudjoe Key, jedno na Ramrod Key i trzy na Vaca Key (Floryda USA).
W oświadczeniu firma podkreśliła, że ​​genetycznie zmodyfikowane komary, które wypuszcza, nie mogą gryźć. Twierdzi także, że gatunek komarów Aedes aegypti stanowi tylko 4% populacji komarów na Florida Keys, ale jest odpowiedzialny za prawie wszystkie przenoszone choroby.
Po latach debat temat ten nadal wywołuje oburzenie grup ekologicznych, które ostrzegają przed nieoczekiwanymi konsekwencjami. Jednak mimo sprzeciwu wydaje się, że projekt wspierany przez Bill Gatesa dostał zielone światło. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowy zestaw wytycznych popierających badania nad komarami (GM).
Jedna z organizacji ekologicznych uznała plan za „eksperyment w stylu Parku Jurajskiego”.
Aktywiści ostrzegają przed możliwym uszkodzeniem równowagi ekosystemu i potencjalnym stworzeniem hybrydowych komarów odpornych na jakiekolwiek środki owadobójcze. Jak widać, Bill Gates po raz kolejny bawi się w mesjasza i tym razem chce nam stworzyć reality show w stylu Jurajsik park z netflixa.


komentarz – E. Marcinkowska

źródło – www.oxitec.com

Dzięki Waszej pomocy i Waszemu wsparciu wolne media mogą funkcjonować. Proszę wesprzyj naszą walkę o wolność słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *