W ramach nowej strategii, władze Stanów Zjednoczonych deportowały 44 rodziny nielegalnych imigrantów z Gwatemali. Według Stuarta Rodrígueza, dyrektora Gwatemalskiego Instytutu Migracji, między 30 lipca a 4 sierpnia władze USA deportowały drogą lotniczą 109 dorosłych i 48 dzieci.

Rodríguez żałuje, że te rodziny nie miały okazji stanąć przed sądem w Stanach Zjednoczonych, ale zostały „automatycznie wydalone po przekroczeniu granicy” kraju.
Środek ten jest częścią nowej polityki imigracyjnej, mającej na celu przeciwdziałanie wjazdowi ludzi przez granicę kraju. W czerwcu tego roku wiceprezydent Kamala Harris spotkała się w tej sprawie z prezydentem Gwatemali Alejandro Giammattei.
30 lipca Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych (DHS) rozpoczął przyspieszone deportacje rodzin imigrantów do Ameryki Środkowej, głównie do Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu. Jak argumentuje DHS „przyspieszony proces wydalenia jest legalnym środkiem bezpiecznego zarządzania naszą granicą i jest krokiem w kierunku naszego szerszego celu, jakim jest bezpieczne i uporządkowane przetwarzanie imigracji”. Natomiast Ambasada USA w Gwatemali wydała oświadczenie, w którym informuje, że DHS niezwłocznie przystąpi do wydalenia imigrantów. Środowy lot był trzecim tego rodzaju od czasu wznowienia deportacji. Jak bardzo różni się obecne działanie rządu Bidena, od tego, gdy byli opozycją dla rządów Trumpa. Jak zawsze lewica wiele obiecuje, a płacą najbiedniejsi.

Dzięki Waszej pomocy i Waszemu wsparciu wolne media mogą funkcjonować. Proszę wesprzyj naszą walkę o wolność słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *