Przedłużenie terminu ewakuacji wyznaczonego przez Bidena to „czerwona linia”, ostrzega rzecznik.

W poniedziałek jeden z rzeczników Talibów, Suhail Shahin ostrzegł, że będą „konsekwencje”, jeśli do 31 sierpnia Stany Zjednoczone i reszta krajów, nie zakończą wycofywania wojsk i ewakuacji z Afganistanu. Termin który ustalił sam prezydent USA, Joe Biden, jest nieprzekraczalny.

W wywiadzie dla Sky News , Shahin ostrzegł, że 31 sierpnia „jest czerwoną linią”, datą, która zbliża się i oczekują że prezydent USA dotrzyma słowa i wojska amerykańskie do tego dnia, opuszczają kraj azjatycki.

„Biden ogłosił, że 31 sierpnia wycofa wszystkie swoje siły zbrojne” – powiedział Szahin, który zauważył, że jeśli prezydent przedłuży kadencję „będzie to oznaczało, że jest przedłużenie okupacji, w momencie gdy nie ma takiej potrzeby”. Następnie dodał: „Jeśli Stany Zjednoczone lub Wielka Brytania będą szukały więcej czasu na kontynuowanie ewakuacji, odpowiedź brzmi: Nie! Albo będą konsekwencje”.

Według Shaheena, wielu ludzi stara się opuścić Afganistan z powodów „ekonomicznych”, tym samym zaprzeczył, że jest to ucieczka ze strachu przed Talibami. „Każdy chce osiedlić się w krajach zachodnich, aby wieść dostatnie życie. Nie chodzi o strach”- powiedział Shaheen, nazywając spekulacjami stwierdzenia, że Talibowie szukają Afgańczyków, którzy pomagali zagranicznym siłom.

Słowa Shahina pojawiają się w chwili, gdy brytyjski premier Boris Johnson, poprosił Bidena o przedłużenie terminu opuszczenia Afganistanu. Wielka Brytania od 13 sierpnia ewakuowała 5725 osób z Afganistanu, z czego 3100 to obywatele Afganistanu, poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Obrony.

źródło – Europa Press

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *