Leszek Miller był gościem Beaty Tadli w „Onet Rano”. W programie rozmawiano na temat decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w miejscowościach znajdujących się przy granicy z Białorusią. — Wprowadzenie stanu wyjątkowego to sianie strachu i udawanie, że Polska znajduje się w jakimś wyjątkowym okresie zagrożenia — mówił były premier.

— Uważam, że wprowadzenie stanu wyjątkowego nie ma uzasadnienia. On jest obliczony na to co zawsze, czyli na użytek wewnętrzny. […] Polacy lubią taką twardą politykę, którą rząd i obóz władzy reprezentuje. Teraz posunięto się jeszcze dalej, żeby jeszcze bardziej się to podobało. — skomentował decyzję o wprowadzeniu wyjątkowego Leszek Miller.

Miller: władza powinna skorzystać z usług Frontexu

Jak przypomniała Beata Tadla — Litwa wprowadziła stan sytuacji ekstremalnej a Łotwa wprowadziła stan wyjątkowy przy granicach z Białorusią.

— Litwa i Łotwa wprowadzały stan wyjątkowy, kiedy była pandemia. U nas w czasie pandemii wirus zabił 75 tys. osób. Zrujnował życie wielu obywateli, a władza uważała, że nic specjalnego się nie dzieje — mówi Miller — Poza tym rząd powinien wykorzystać wszystkie dostępne środki, zanim ogłosi stan wyjątkowy. Mam na myśli także agencję unijną Frontex — zauważa były premier.

— Polska mogła się zwrócić do agencji o uruchomienie wspólnych operacji przeciwko nielegalnej emigracji. Agencja ma określone możliwości. Może uruchomić szybką interwencję na granicy, ale rząd tego nie zrobił. Sądzę, ze z dwóch powodów. Po pierwsze nie miałby efektu propagandowego, o który mu chodzi. Po drugie Agencja Frontex ocenia bardzo precyzyjnie skalę rzeczywistego zagrożenia. Mogłoby się okazać, że działania rządu oparte są na kruchych działaniach — dodał były premier.

Eurodeputowany stwierdził również, że sytuacja na granicy to sianie strachu i udawanie, ze Polska znajduje się w okresie zagrożenia. Według Millera nie ma podstaw konstytucyjnych, aby wprowadzić stan wyjątkowy.

— Konstytucja wyraźnie mówi, kiedy należy wprowadzać stany wyjątkowe. Jak dobrze pamiętam w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego. Według mnie żaden z tych warunków nie występuje — mówił Miller.

źródło – onet.pl

obrazek- wikimedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *