„Chcemy dokończyć reformę wymiaru sprawiedliwości, mamy przygotowanych dziewięć projektów ustaw. Czekamy na zielone polityczne światło” – mówił minister w kancelarii premiera, wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Wójcik w Programie Trzecim Polskiego Radia był pytany m.in. o kwestię reformy Izby Dyscyplinarnej i dokończenia zmian w wymiarze sprawiedliwości. Oświadczył on, że „jeśli mamy reformować Izbę Dyscyplinarną rzeczywiście, to musimy odczytywać ją w szerszym kontekście, czyli całej reformy Sądu Najwyższego i całej reformy sądownictwa powszechnego”. „Chcemy dokończyć reformę Zbigniewa Ziobro. Ona została zablokowana, zatrzymana – to był rok 2017” – mówił.

Przekonywał też, że Solidarna Polska jest gotowa uczestniczyć w dokończeniu reformy całego wymiaru sprawiedliwości, a tam – dodał – należy również odczytywać Izbę Dyscyplinarną.

Dopytywany o szczegóły Wójcik odparł, że przygotowanych jest dziewięć projektów ustaw. Jak dodał, chodzi m.in. o sprawność sądownictwa powszechnego. „Ze strony Solidarnej Polski mogę zadeklarować, że my jesteśmy gotowi już w tym momencie, ale musimy dostać to zielone polityczne światło” – zaznaczył.

Sprawa Komisji Dyscyplinarnej

Komisja Europejska poinformowała niedawno, że zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji TSUE z 14 lipca ws. zawieszenia postępowań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów. KE rozpoczęła też wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE za niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE z 15 lipca stwierdzającego, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.

KE wskazała, że po przeanalizowaniu odpowiedzi władz polskich z 16 sierpnia uważa, że Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu Trybunału z 14 lipca – nadal stosuje się przepisy, których dotyczy postanowienie, a w odniesieniu do wyroku TSUE z 15 lipca Komisja uważa, że Polska nie podjęła niezbędnych środków w celu jego wdrożenia.

Polska poinformowała o zamiarze zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej w jej obecnym kształcie, nie podając jednak dalszych szczegółów

– wskazano w komunikacie.

Rzecznik rządu Piotr Müller pod koniec września wyraził przekonanie, że w tym roku Rada Ministrów przyjmie projekt reformy wymiaru sprawiedliwości. „Chcemy przygotować reformę w sposób kompleksowy. Będzie ona uwzględniała zmiany związane z Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego” – mówił. 

źródło – niezalezna.pl

obrazek – freepik.es

Dzięki Waszej pomocy i Waszemu wsparciu wolne media mogą funkcjonować. Proszę wesprzyj naszą walkę o wolność słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *