Niedawno Unia Europejska ogłosiła pierwszą w historii strategię do zwalczania antysemityzmu. 

Oznacza to również kolejne środki na badania, publikacje i filmy dotyczące holocaustu. Jak wiemy, Polacy często są pokazywani w takich produkcjach w kłamliwym świetle. Z drugiej strony historie polskich bohaterów i ofiar pozostają nieznane. Tak jest w przypadku siostry Izabeli (Zofii Łuszczkiewicz), która podczas wojny ratowała Żydów, a po wojnie była brutalnie torturowana w Więzieniu Mokotowskim przez żydowskiego funkcjonariusza Józefa Goldberga. Pomimo brutalnych tortur, zakonnica nie podpisała sfałszowanego protokołu przesłuchań – ,,Czyste sumienie droższe mi było i jest nad życie” stwierdziła. 

Dr Anna Mandrela podejmuje działania mające na celu upamiętnienie postaci siostry Izabeli i publikację książki pt. ,,Zakonnica niezłomna”. Jest to projekt całkowicie oddolny. 

Zachęcamy Państwa do wsparcia tego dzieła: 

https://zrzutka.pl/siostraizabela

lub: 

Do tej pory w ramach działań mających na celu rozpowszechnienie tej historii powstała animacja pt. ,,Proces Siostry Izabeli”. Autorem grafik jest Arkadiusz Olszewski, znany z takich produkcji jak ,,Ludobójstwo” czy ,,Semper Fidelis”:

Animacja doczekała się już napisów w j. angielskim i hiszpańskim. 

Proces siostry Izabeli

animacja w j. hiszpańskim

animacja w j. angielskim

„Ci co nie znają historii, będą skazani na jej powtórzenie” – Jose Ortega y Gasset, filozof

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *