Autor Paulina Borowska | EURACTIV.pl

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że KE oczekuje wpisania do polskiego Krajowego Planu Odbudowy zobowiązania dotyczącego likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Podczas dzisiejszej (28 października) konferencji prasowej szefowa KE oświadczyła, że Komisja „chce umieścić w polskim Krajowym Planie Odbudowy wyraźne zobowiązanie dot. likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów”.

Von der Leyen podkreśliła też, że ma nadzieję na porozumienie z Polską, „ale reforma to condicio sine qua non (warunek konieczny – red.)”. 

Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – w związku z tym, że rząd w Warszawie nie zastosował się do postanowienia o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej – nałożył na Polskę kary w wysokości 1 mln euro dziennie.

W lipcu TSUE uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Wydano wówczas postanowienie, w którym zobowiązano polski rząd do „natychmiastowego zawieszenia” przepisów dotyczących uprawnień Izby.

„Postanowienie środków tymczasowych zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r. jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego”, głosi wczorajszy komunikat TSUE.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał likwidację Izby, ale na razie nie poczyniono żadnych kroków w tym kierunku. 

Kara nałożona wczoraj przez TSUE będzie naliczana do czasu, aż Polska zastosuje się do postanowienia z lipca. 

źródło – euractiv.pl

obrazek – FLICKR

Dzięki Waszej pomocy i Waszemu wsparciu wolne media mogą funkcjonować. Proszę wesprzyj naszą walkę o wolność słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *