Autor Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl

Głównymi tematami rozpoczynającego się dziś (30 października) szczytu G20 mają być ochrona klimatu i odbudowa gospodarek po pandemii COVID-19. Do Rzymu zjechali prawie wszyscy przywódcy najbogatszych państw świata. Zabraknie Władimira Putina oraz Xi Jinpinga.

Wprawdzie wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, jednak najważniejszy tegoroczny szczyt – COP26 – rozpocznie się w niedzielę w Glasgow. Jego przedsmakiem jest spotkanie przywódców największych gospodarek świata w Wiecznym Mieście.

Hasło rozpoczynającego się dziś (30 października) w Rzymie dwudniowego szczytu przywódców G20, czyli 19 państw świata i Unii Europejskiej brzmi: „Ludzie, planeta, dobrobyt”.

G20: Jakie są główne tematy obrad?

Jako jeden z pierwszych we Włoszech zjawił się prezydent Stanów Zjednoczonych. Na pokładzie Air Force One wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino już w piątek w nocy. Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów w gronie liderów G20, które zaplanowano w Rzymie w sobotę i niedzielę, prezydent Joe Biden wraz z żoną spotkał się w Watykanie z papieżem Franciszkiem.

Głównymi tematami tegorocznego spotkania G20 mają być ochrona klimatu i znalezienie środków na transformację ekologiczną, przyjęcie celów na lata 2030 i 2050 oraz dostosowanie ścieżki dekarbonizacji gospodarek do celu utrzymania poziomu wzrostu średniej temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, rozruszanie gospodarki światowej w czasie po pandemii i jednoczesne zatrzymanie galopujących cen energii, upowszechnienie szczepień antycovidowych oraz ich finansowania na skalę światową oraz wprowadzenie nowych podatków dla wielkich korporacji na całym świecie.

Dla premiera Włoch Mario Draghiego – który sprawuje od 9 miesięcy władzę na czele rządu jedności narodowej szczyt G20 to także test dla jego międzynarodowej pozycji w sytuacji, gdy najsilniejsi liderzy państw UE nie mają tak mocnej pozycji jak dawniej. Z władzą żegna się kanclerz Angela Merkel a prezydent Francji Emmanuel Macron zajęty jest kampanią wyborczą na własnym podwórku – ważne jest, by przywódcy największych gospodarek świata zobowiązali się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 r. w przededniu szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow.

Może to być jednak utrudnione z powodu nieobecności w Rzymie przywódcy Chin Xi Jinpinga, Rosji Władimira Putina, premiera Japonii Fumio Kishidy oraz tradycyjnie niechętnego do opuszczania kraju prezydenta Meksyku Andrésa Manuela Lópeza Obradora. W spotkaniach wezmą oni udział poprzez połączenie wideo.

„Chcemy, by do końca przyszłego roku szczepionkę otrzymało 70 proc. ludności świata. To ambitny cel, ale jesteśmy przekonani, że da się go osiągnąć”, mówiła przed wyjazdem do Rzymu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Podczas szczytu musimy też poświęcić czas zagadnieniom klimatycznym. Potrzebujemy wiarygodnych zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla nie tylko do połowy stulecia, ale już w tej dekadzie. To ludzkość wywołuje zmiany klimatyczne, dlatego to my musimy je zatrzymać”, zadeklarowała. Ale o spektakularne porozumienie może być trudno.

Piątkowe spotkania prezydenta Bidena

Głównym bohaterem piątku tuż przed rozpoczęciem szczytu G20 był prezydent USA. Joe Biden miał bardzo bogatą agendę spotkań. Prezydent USA oraz jego żona Jill zostali podjęci przez papieża Franciszka w Watykanie. Później miało miejsce spotkanie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą, a następnie z premierem Mario Draghim.

Prezydenta i premiera Włoch Biden zapewnił, że Ameryka „wróciła” po okresie związanym z prezydenturą Donalda Trumpa. Pod wieczór zaś doszło do spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

I to ostatni punkt dnia prezydenta Bidena miał największy ciężar polityczny z powodu nieporozumień dyplomatycznych między Francją a USA spowodowanych przez tzw. kryzys okrętowy. Macron oczekiwał wyjaśnień od prezydenta USA w sprawie zawartego 15 września między USA, Wielką Brytanią i Australią paktu AUKUS, na mocy którego to Amerykanie i Anglicy będą pomagać Australijczykom w tworzeniu floty obronnej. Australia zrezygnowała wówczas z ustalonego wcześniej zakupu 12 francuskich okrętów podwodnych.

Macron gościł Bidena w Palazzo Farnese – uchodzącą za najpiękniejszy pałac renesansowy w Rzymie siedzibie Ambasady Francji. Biden przed spotkaniem zapowiadał „wielkie wyjaśnienie” zachowania USA w sprawie paktu AUKUS.

Spotkanie w Rzymie było pierwszym zetknięciem się twarzą w twarz obydwu prezydentów od tego czasu (wcześniej Macron zadzwonił do Bidena z żądaniem wyjaśnień, a Francja odwołała na krótko swego ambasadora z USA).

Przed oficjalną częścią spotkania na wspólnej konferencji prasowej Biden przyznał, że w sprawie AUKUS Ameryka „zachowała się niezgrabnie” względem Francji. Dodał, że był przekonany, że „Paryż od dawna zdawał sobie sprawę, że Canberra zamierza zerwać zawartą z nim umowę”.

Macron stwierdził, że oba kraje powinny patrzeć w przyszłość i sprawić, żeby podobna sytuacja się nie powtórzyła, oraz że „proces odnowienia wzajemnego zaufania został rozpoczęty”.

Obrady w dzielnicy Mussoliniego

Dziś zaczyna się główna część obrad premierów, prezydentów i ministrów G20, największych światowych gospodarek. Media na całym świecie zwracają uwagę na scenerię rzymskiego szczytu – dzielnicę EUR.

EUR to akronim od Esposizione Universale di Roma, czyli wystawy światowej, do której miało dojść w stolicy Włoch w 1942 r. W tym celu na życzenie Benito Mussoliniego w latach 30. zeszłego wieku stworzono całą nowoczesną dzielnicę z faszystowską wersją Koloseum.

Na szczycie il Palazzo della Civiltà Italiana (Pałac Cywilizacji Włoskiej) znajduje się inskrypcja , która głosi: Un popolo di poeti di artisti di eroi, di santi di pensatori di scienziati, di navigatori di trasmigratori, czyli Naród poetów, artystów, bohaterów, świętych, myślicieli, naukowców, żeglarzy, podróżników i pochodzi z jednej z mów Mussoliniego. Do wystawy światowej nie doszło z powodu wybuchu drugiej wojny światowej, a dziś jej centralny punkt po kapitalnym remoncie jest siedzibą domu mody Fendi.

Wybór dzielnicy EUR na obrady ma swoje praktyczne znaczenie. W położonej na obrzeżach miasta dzielnicy łatwiej będzie zapewnić bezpieczeństwo – władze zmobilizowały nadzwyczajne środki; spodziewane są protesty tzw. antyszczepionkowców, ale także antyglobalistów – przy tym EUR dysponuje odpowiednimi przestrzeniami na przyjęcie licznych delegacji.

Główna część obrad będzie miała miejsce w supernowoczesnym budynku La Nuvola (Chmura), zaprojektowanego przez znanego włoskiego architekta Massimiliano Fuksasa. Budowano go przez 18 lat.

żródło – EURACTIV.pl

obrazek – flickr

Dzięki Waszej pomocy i Waszemu wsparciu wolne media mogą funkcjonować. Proszę wesprzyj naszą walkę o wolność słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *