Autor: Krystian Rusiniak

Ministerstwo zdrowia opublikowało tygodniowy raport o zakażeniach i zgonach wśród osób w pełni zaszczepionych. Szczegółowe statystyki trzeba sobie jednak samemu policzyć, bo resort Niedzielskiego tego nie robi. Po raz kolejny już zaszczepieni stanowili ponad 30 proc. wszystkich covidowych zgonów tydzień do tygodnia.

O tych danych nie usłyszycie ani w mediach głównego nurtu, ani od większości gadających politycznych i eksperckich głów.

O tym, jak ministerstwo manipuluje statystykami i skąd wychodzi im mityczne już 98-99 proc. zgonów wśród niezaszczepionych, piszemy od kilku tygodni. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z tekstem dostępnym w tym miejscu.

Resort Niedzielskiego opublikował tygodniowy raport zawierający statystyki zakażeń i zgonów osób w pełni zaszczepionych w stosunku do ogółu liczby zakażeń i zgonów od momentu rozpoczęcia podawania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Z danych tych, by wyciągnąć odpowiednie wnioski, należy porównać raporty tydzień do tygodnia. Uzyskamy wówczas faktyczny stan zakażeń i zgonów na COVID-19 wśród w pełni zaszczepionych w ostatnim czasie.

Są to liczby, jakimi Niedzielski i jego podwładni chwalić się nie chcą i konsekwentnie na ich temat milczą. A skorą milczą, to i media głównego nurtu o tym nie informują.

ZAKAŻENIA

Zakażenia i zgony osób w pełni zaszczepionych w dniach od 29 października do 5 listopada.

Jak więc wygląda sprawa ze szczepieniami w ostatnich tygodniach? Należy pamiętać, że ministerstwo do w pełni zaszczepionych zalicza te osoby, u których minęło 14 dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki (lub pierwszej w przypadku preparatu Johnson&Johnson).

29 października: 

  • Liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką – 1 518 938
  • Liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki – 51 881

5 listopada:

  • Liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką – 1 587 162
  • Liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki – 77 965

Oznacza to, że w ostatnim tygodniu, od 29 października do 5 listopada, zanotowaliśmy w Polsce 68 224 zakażenia koronawirusem (różnica pomiędzy raportami z 5 listopada i 29 października). Wśród niezaszczepionych wykryto 42 140 dodatnich wyników, a wśród w pełni zaszczepionych 26 084. Innymi słowy, w ostatnim tygodniu w pełni zaszczepieni stanowili 38,23 proc. wszystkich zakażeń. Ponad co trzeci w ostatnim tygodniu chory na COVID-19 jest w pełni zaszczepiony.

ZGONY

29 października 2021 roku ministerstwo zdrowia zaraportowało:

  • Liczba zgonów w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką – 40 823
  • Liczba zgonów wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki – 1 040

5 listopada 2021 roku ministerstwo zdrowia zaraportowało:

  • Liczba zgonów w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką – 41 495
  • Liczba zgonów wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki – 1 250

W dniach od 29 października do 5 listopada odnotowano 672 zgony na COVID-19 (lub COVID-19 wraz z chorobami współistniejącymi), z czego 210 stanowili w pełni zaszczepieni. To dokładnie 31,25 proc., czyli prawie co trzeci zmarły, któremu przypisano COVID-19, był zaszczepiony. Tydzień wcześniej odsetek ten po raz pierwszy przekroczył 30 proc. (30,23 proc.) wszystkich zgonów covidowych.

Testowanie zaszczepionych i niezaszczepionych

Warto także zaznaczyć, że w Polsce na znacznie większą skalę testuje się niezaszczepionych niż zaszczepionych. W miesiącach wakacyjnych wykonano ponad 2,5-krotnie więcej testów u niezaszczepionych.

Jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez MZ, w dniach od 1 lipca do 31 sierpnia br. w Polsce wykonano ok. 617 tys. testów wśród w pełni zaszczepionych oraz ok. 1 mln 559 tys. testów wśród niezaszczepionych.

Z danych wynika, że nieznacznie częściej wyniki pozytywne wychodziły u niezaszczepionych. Średnio prawie 5 osób na tysiąc testowanych wśród niezaszczepionych miało pozytywny wynik i prawie 4 osoby na tysiąc wśród zaszczepionych miały pozytywny wynik testu na COVID-19.

Dane te najlepiej oddają skuteczność szczepień przeciwko COVID-19 w kwestii zakażenia wirusem. Oczywistym jest bowiem, że im więcej wykonanych testów, tym więcej pozytywnych wyników na COVID-19. A im więcej testów wykonanych wśród niezaszczepionych, tym więcej pozytywnych wyników na COVID-19 wśród niezaszczepionych.

źródło – nczas.com

obrazek – freepik

Dzięki Waszej pomocy i Waszemu wsparciu wolne media mogą funkcjonować. Proszę wesprzyj naszą walkę o wolność słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *