Sztuczna inteligencja może naprawdę nas zniszczyć. „Tworzymy Boga”, to niepokojące ostrzeżenie pochodzi od Mo Gawdat byłego dyrektora Google.


Jak powiedział w wywiadzie dla Timesa Gawat, były dyrektor ds. biznesowych w Moonshot firmy Google, która wcześniej nazywała się Google X, nadchodzi poważne zagrożenia dla ludzkości. Dalej dodał, że ogólna sztuczna inteligencja (AGI), która jest rodzajem wszechmocnej i świadomej sztucznej inteligencji jest nieunikniona. Efekty jej działania zbadaliśmy w symulacjach science fiction, z których można wyciągnąć konlkuzję, ludzkość może znaleźć się w apokalipsie wywołanej przez boskie maszyny.
Gawdat powiedział Timesowi, że doznał tego przerażającego odkrycia podczas pracy z twórcami sztucznej inteligencji w Google X. Eksperyment, którego był świadkiem, nie był niczym szczególnym, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Twórcy budowali ramiona robotów, które potrafiły znaleźć i podnieść piłkę. Po okresie powolnego postępu Gawdat zobaczył scenę, w której robot jedną ręką chwycił piłkę i wydawało się, że trzyma ją w kierunku badaczy w geście, który dla niego wyglądał jak gest atakujący.
„I nagle zdałem sobie sprawę, że naprawdę jest to przerażające” – powiedział Gawdat. „To całkowicie mnie zmroziło.” „To jest już rzeczywistością” i dodał, „to my tworzymy Boga”.
Zagrożenia, które widzi były dyrektor Google, są realistyczne, ale najpierw musimy zmierzyć się z prawdziwymi.
Ostrzeżenie byłego dyrektora Google jest niepokojące, ale nie jedyne. W sektorze technologicznym nie brakuje mądrych przestróg dotyczących sztucznej inteligencji. Na przykład Elon Musk wielokrotnie ostrzegał świat przed niebezpieczeństwem sztucznej inteligencji AI, która pewnego dnia zdeklasuje ludzkość. Liczne spekulacje, które z jednej strony ostrzegają przed niebezpieczeństwami, z drugiej wydają się być atrakcyjne i przez to odwracają uwagę od już widocznych przyszłych problemów.
Jednym z nich jest rozpoznawanie twarzy i algorytmy policyjne, które powodują prawdziwe niebezpieczeństwo dla społeczności, znajdującej się w niekorzystnej sytuacji w stosunku do zimnej maszyny. Jesteśmy w sytuacji gdy, niezliczone algorytmy propagują na całym świecie rasizm instytucjonalny, wpajając nam podporządkowanie zimnemu oku maszyny jako coś naturalnego. Są to małymi krokami narastające problemy, które jeszcze dziś można rozwiązać poprzez regulacje prawne.


Jednak trudno myśleć o rozwiązaniu tego przyszłego problemu, jeśli wielu pracujących przy tych projektach, myśli się tylko o rozwoju sztucznej inteligencji i bawi ich myśl o nieuniknionych narodzinach mściwego Boga.

źródło – The Times

obrazek – freeipk

ZOBACZ

Sztuczna inteligencja może naprawdę nas zniszczyć. „Tworzymy Boga”

bitchute

rumble


Dzięki Waszej pomocy i Waszemu wsparciu wolne media mogą funkcjonować. Proszę wesprzyj naszą walkę o wolność słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *