Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wielogodzinnej konferencji prasowej poinformował o groźbie rosyjskiej eskalacji wojskowej i że Ukraina odkryła spisek mający nastąpić w przyszłym tygodniu, a którego celem ma być obalenie jego rządu.

Dodał, że ukraiński wywiad zdobył nagrania dźwiękowe spiskowców, w tym ludzi z Rosji, próbujących nakłonić magnata biznesu Rinata Achmetowa do przyłączenia się do zamachu stanu. Nie podał pełnych szczegółów spisku zamachu stanu, jednak również odmówił udzielenia informacji na pytania, czy sądzi, że Kreml stoi za tym spiskiem. Kreml szybko zaprzeczył jakiejkolwiek roli w jakimkolwiek spisku puczowym, argumentując, że nie planuje brać udziału w takich aktach. „Mamy wyzwania nie tylko ze strony Federacji Rosyjskiej i możliwą eskalację – mamy duże wyzwania wewnętrzne. Otrzymałem informację, że zamach stanu nastąpi w naszym kraju 1-2 grudnia” – zakomunikował Zełenski.

Na te wyznania Zełenskiego natychmiast zareagowała giełda i państwowe obligacje dolarowe Ukrainy spadły do najniższego poziomu od ponad roku, natomiat koszt ubezpieczenia ekspozycji na dług kraju wzrósł w związku z rosnącymi obawami możliwego konfliktu.

Napięcia między Ukrainą a Rosją, wzbudzają obawy, że tlący się konflikt między Ukrainą a wspieranymi przez Rosję separatystami może przerodzić się w otwartą wojnę między tymi dwoma sąsiadami.

Ukraina, która chce przystąpić do sojuszu wojskowego NATO, na początku tego roku otrzymała dużą partię amerykańskiej amunicji i pocisków Javelin, co wywołało krytykę Moskwy, Rosja zdecydowanie się sprzeciwia takiemu rozwiązaniu i w odpowiedzi w pobliżu granicy z Ukrainą gromadzi swoje siły.

Kijów, Stany Zjednoczone i NATO wyraziły w ostatnich dniach obawy dotyczące możliwego rosyjskiego ataku, Kreml odrzucił te sugestie jako fałszywe i alarmistyczne.
Zełenski skomentował tą sytuację mówiąc: „Mamy pełną kontrolę nad naszymi granicami i jesteśmy w pełni przygotowani na każdą eskalację” .
Zapowiedział również, że jego szef sztabu Andrij Jermak wkrótce skontaktuje się z przedstawicielami Rosji w sprawie impasu między dwoma krajami. Osobno Yermak powiedział, że skontaktuje się z wysokim urzędnikiem Kremla, Dmitrijem Kozakiem. Rosja powiedziała, że ​​podejrzewa Ukrainę o eskalację napięcia w celu siłą odzyskania terytorium kontrolowanego przez separatystów. 

źródło – clashdaily.com

obrazwek – wikimedia

Dzięki Waszej pomocy i Waszemu wsparciu wolne media mogą funkcjonować. Proszę wesprzyj naszą walkę o wolność słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.