Naukowcy z Solar Foods, jak mówią stworzyli rewolucyjny sposób wytwarzania naturalnego białka uzyskanego za pomocą wyłącznie energii elektrycznej i powietrza.

Jak podają na swojej stronie web jest to całkowicie nowy rodzaj żywności, która jest naturalna, może smakować jak wszystko i w przeciwieństwie do innych produktów spożywczych, nie jest zależna od dostępności do ziemi czy wykorzystania zwierząt, rolnictwa czy akwakultury. Zapewniają, że jeśli ta energia elektryczna będzie pochodziła z energii słonecznej lub wiatrowej, to ta żywność może być uprawiana przy praktycznie zerowej emisji gazów cieplarnianych.

Według dyrektora generalnego firmy, Pasi Vainikka, jest to najbardziej przyjazne dla środowiska białko stworzone do tej pory, ponieważ jego produkcja wymaga niskiego zużycia wody i zerowej emisji dwutlenku węgla. W ten sposób chcą pomóc światu rozwiązać wiele problemów związanych z produkcją żywności. Solar Foods, stworzony przez fińskie Centrum Badań Technicznych VTT i Politechnikę Lappeenranta (LUT), wciąż jeszcze jest na wczesnym etapie produkcji, a obecnie wytwarza jeden kilogram dziennie tego proszku nazwanego „Soleina”.

Inne alternatywy, które już są na rynku lub zostaną wkrótce wprowadzone na rynek, takie jak wegetariański burger Impossible lub mięso laboratoryjne Memphis Meats, mają na celu zmniejszenie globalnego wpływu zwierząt gospodarskich, które jak twierdzą zajmują  prawie połowę powierzchni lądowej planety i są źródłem około 18 procent emisji gazów cieplarnianych. Jednak produkty wytwarzane przez te firmy nadal są zależne od rolnictwa, niezależnie od tego, czy są to rośliny, czy żywe komórki przeżuwaczy.

Jak powiedziała Pasi Vainikka, dyrektor generalny Solar Foods: „nie wystarczy zmienić system energetyczny, musimy też zmienić sposób i to, co jemy” i dalej dodała: „Jeżeli chcemy zmniejszyć nasz wpływ na środowisko, musimy całkowicie zaprzestać korzystania z ziemi i na razie, dzięki posiadanej technologii, to wszystko, co możemy zrobić. Nie używamy surowców rolnych do tworzenia naszych produktów, dzięki czemu możemy tworzyć żywność w kosmosie, na pustyni czy w Arktyce.”

Z pewnością „Soleina” jest to rewolucyjny proces produkcji żywności. Jednak nie rozumiem dlaczego mamy rezygnować z naturalnej żywności, skoro jesteśmy częścią tego ekosystemu. Człowiek nie zagraża planecie Ziemia, zagrażają jej wizjonerzy pokroju Klaus Schwab, Bill Gates czy im podobni samozwańczy zbawiciele ludzkości. Równie dobrze w niedługiej przyszłości, ktoś może stwierdzić, że sam fakt, iż oddychamy, zagraża planecie i zmusi zrezygnować z tej naturalnej czynności, tak samo jak w tej chwili odbiera nam jedzenie.

ZOBACZ

Mleko z probówki. Produkcja żywności bez rolnictwa – wizja bliższa, niż nam się wydaje

bitchute

rumble

źródło – Solar Foods

obrazek – Solar Foods

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.