Jak podaje Pharmaphorum cyfrowa pigułka rejestrująca jej zażywanie, jest bardzo skuteczna pomagając przestrzeganie profilaktyki przedekspozycyjnej (PrEP) stosowanej w celu ochrony pacjentów przed zarażeniem się wirusem HIV.

Badanie pilotażowe, w którym wzięło udział 16 mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami (MSM) i mających historię zażywania substancji psychoaktywnych, wykazało, że system był w 98% skuteczny w śledzeniu przestrzegania schematu i raz dziennie doustnego zażywania PrEP.

Każdą dawkę PrEP zamknięto w żelatynowej kapsułce z nadajnikiem o częstotliwości radiowej. Po połknięciu kwas żołądkowy rozpuszczał żelową powłokę pigułki i aktywował nadajnik, który wysyłał sygnał, rozpoznawalny przez urządzenie noszone przez pacjenta na ciele. W ten sposób w ciągu 90 dni powstał cyfrowy zapis przyjmowania pigułki, który była udostępniana lekarzom za pośrednictwem aplikacji na smartfony.

Końcowe ustalenia porównano, licząc liczbę zwróconych tabletek i analizując próbki krwi, które mierzyły stężenie tenofowiru, składnika PrEP. Badanie DigiPrEP zostało przeprowadzone przez firmę Gilead Sciences, która sprzedaje stosowany w tym badaniu lek Truvada.

Oprócz pomagania lekarzom w monitorowaniu przestrzegania leczenia, system okazał się również cenny dla użytkowników PrEP, którzy stwierdzili, że posiadanie rejestru przypominające branie pigułek dale wielkie możliwości. Powiedzieli również, że system można ulepszyć poprzez wprowadzenie przypomnień, a także stworzyć „systemy interwencyjne, które pomogłyby przyjąć PrEP jako czynnik w ustalaniu barier koniecznych dla przestrzegania”.

Peter Chai z Brigham and Women’s Hospital w USA, który jest autorem badania opublikowanego w Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes powiedział „Cyfrowe pigułki nie są przerażające”. Dodał, że „są to nowatorskie urządzenia wykorzystywane klinicznie do pomiaru przyjmowania leków”. Zauważył również, że tego rodzaju pigułki są zbyt drogie, aby można je było stosować na dużą skalę. Jednak nie sądzę, aby cena była jakimkolwiek przeszkodą, ponieważ społeczeństwo posłusznie odprowadzając składki ZUS nieświadomie zapłaci każdą cenę, którą wyznaczy producent.

źródła obejmują – Pharmaphorum

clinicaltrials.gov

obrazek – freepik

Dzięki Waszej pomocy i Waszemu wsparciu wolne media mogą funkcjonować. Proszę wesprzyj naszą walkę o wolność słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.