Potwierdziły źródła w Brukseli Komisja chce zaktualizować unijną dyrektywę z 2018 roku o bardziej ambitne cele dla nowych domów, które od 2030 roku powinny być zgodne z nowymi standardami.

Po wprowadzeniu zakazu używania od roku 2035 samochodów z silnikami benzynowymi i diesel, Komisja Europejska przygotowuje nowe drakońskie “zielone” ograniczenie, ale tym razem dla nieruchomości. Według tego nowego projektu budynki, które nie są eco i marnują zbyt dużo energii, nie będą mogły być sprzedawane, ani wynajmowane.

Tenże drastyczny środek stanowi kolejny element walki z tzw. “zmianami klimatycznymi”, i osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050, będzie miał bardzo poważny wpływ na rynki nieruchomości we wszystkich państwach członkowskich UE.

14 grudnia projekt dyrektywy ma zostać opublikowany przez Komisję UE, a który będzie dotyczył nowej klasyfikacji energetycznej budynków (Epbd) jakie będą musiały spełniać nieruchomości.  Nowa certyfikacja jest bardziej rygorystyczna, której będą podlegały wszystkie nowo wybudowane budynki i wyremontowane w przypadku sprzedaży lub odnowienia najmu.  Wprowadzenie tych norm jest przewidziane najpóźniej do 2027 roku, a od 2035 wszystkie budynki będą musiały spełniać nowe standardy.

W stosunku do budynków, które po 2027 roku nie będą spełniały nowych standardów efektywności energetycznej dyrektywa Komisji UE zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia regulacji zakazujących ich sprzedaży i wynajmu.

Pakiet obejmie również środki dotyczące metanu, „dekarbonizacji” sektora gazowego oraz promowania technologii i praktyk zwiększających absorpcję CO2 przez rolnictwo i przemysł.

źródła obejmują

L Economia

Il Messaggero

obrazek – freepik

Dzięki Waszej pomocy i Waszemu wsparciu wolne media mogą funkcjonować. Proszę wesprzyj naszą walkę o wolność słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.