Autor Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl

Ustawa znana pod nazwą lex TVN została dziś (17 grudnia) przyjęta przez Sejm. Stało się tak za sprawą odrzucenia senackiego weta w sprawie tej ustawy. Oznacza to, że lex TVN trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu niespodziewanie wznowiła dziś (17 grudnia) pracę nad ustawą o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji.

Posłowie opozycji wyrazili sprzeciw wobec procedowania lex TVN. Powiedzieli, że o takim planie posiedzenia dowiedzieli się kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem.

Wniosek o zamknięcie obrad komisji został jednak odrzucony, a komisja ostatecznie negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu, który w całości odrzucił nowelizację.

Później ustawa znana jako lex TVN została przyjęta przez Sejm. Stało się tak za sprawą odrzucenia senackiego weta w sprawie tej ustawy.

Głosowało 452 posłów. Za było 229 posłów, przeciw 212, a 11 się wstrzymało. Odrzucenie senackiego weta oznacza, że lex TVN trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

Reakcja ambasady USA

Amerykański chargé d’affaires w Polsce Bix Aliu natychmiast odniósł się do decyzji Sejmu o przyjęciu nowelizacji ustawy. „Oczekujemy, że Prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej”, skomentował.

Bezpośrednio po głosowaniu amerykański dyplomata napisał na Twitterze, że „Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP”.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda pytany w sierpniu w TVP Info, czy ma zamiar podpisać tzw. ustawę medialną odpowiedział: To jest bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów. Z dwóch względów: po pierwsze ze względu na ochronę własności, do której wiadomo jaki stosunek mają Amerykanie, a po drugie, z uwagi na wartość wolności słowa, która generalnie w USA, generalnie w mediach jest dosyć bezwzględna.

Na gorąco odrzucenie senackiego weta skomentował dla TVN 24 marszałek izby wyższej parlamentu Tomasz Grodzki.

„To, że odrzucili nasze weto to nie pierwszy raz. Natomiast tryb w jakim to zostało zrobione. Komisja zwołana z terminem 25-minutowym. Brak dopuszczenia głosów opozycji. Szybkie głosowanie, szybkie wniesienie pod obrady Sejmu. To nie są standardy demokratycznego państwa. To jest jakiś PZPR, to jest jakiś Kim Ir Sen, to jest jakaś Korea. Jakby nam było mało ludzi, którzy patrzą na Polskę ze zdziwieniem, jakby nam było mało wrogów, to jeszcze odnawiamy wojnę z Ameryką”, powiedział Grodzki.

„Aroganckie, butne zachowanie PiS, który właśnie przepchnął #LexTvn. Składamy doniesienie do prokuratury na posłów Babintza i Suskiego za skandaliczne i bezprawne prowadzenie obrad komisji kultury. Afery Mejzy, Szydło, drożyzny, zgonów pandemicznych TVNem nie przykryjecie!”, skomentowała w mediach społecznościowych Joanna Scheuring-Wielgus.

Oburzenia nie kryje także lider PSL. „Głosowaliśmy przeciw #lexTVN. Teraz czas na realizację obietnicy @AndrzejDuda i zablokowanie tej niezgodnej z demokratycznymi wartościami ustawy. Prezydencie, żądamy WETA!”, wskazał na Twetterze lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Inaczej sprawę widzi wicemarszałek Sejmu z PiS. „Jest wszystko zgodnie z regulaminem, wszystko odbyło się w porządku, nie ma żadnych naruszeń. Zobaczymy, co zrobi pan prezydent. Dziś sukces, przyjęliśmy budżet, mamy spokojną większość i spokojne święta”, podkreślił Ryszard Terlecki.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk o „rozczarowaniu Stanów Zjednoczonych” przyjęciem lex TVN stwierdził, że „My (Polska – red.) bywamy rozczarowani bardzo wieloma decyzjami Stanów Zjednoczonych”.

Wiceszef szef MSZ podkreślił, że „rynek medialny powinien być uporządkowany. Ta ustawa ma przypilnować tego, że polski kapitał ma być dominujący na rynku medialnym”. „Podejmujemy suwerenne decyzje, które mają regulować różne obszary życia w naszym kraju, nie kierując się tym, jak to wpłynie na relacje z tym czy innym państwem”, podkreślił.

Onet: PiS nie ma pewności czy prezydent podpisze ustawę. Oświadczenie zarządu TVN

Jak informuje portal Onet.pl w PiS nie ma pewności, czy lex TVN zostanie podpisana przez Andrzeja Dudę. Jak twierdzą rozmówcy Onetu, głowa państwa ma poważne zastrzeżenia między innymi co do konstytucyjności poprawki Konfederacji. Według informacji Onetu Andrzej Duda dowiedział się o głosowaniu w sprawie lex TVN w ostatniej chwili.

„W Sejmie doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media. To działanie wymierzone w największego i najważniejszego polskiego sojusznika, bo to na Stanach Zjednoczonych opiera się polskie bezpieczeństwo i duża część polskiej gospodarki”, poinformował w opublikowanym w piątek oświadczeniu zarząd TVN Grupa Discovery.

„TVN Grupa Discovery i Discovery Inc. są zdeterminowane do obrony swoich inwestycji w Polsce i użyją wszystkich środków prawnych, by misja naszych mediów w Polsce była kontynuowana”, napisał w komunikacie zarząd TVN

Czym jest Lex TVN?

Przypomnijmy, że Senat odrzucił 9 września br. nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Przyjęta przez Sejm 11 sierpnia nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, zdaniem jej autorów, posłów PiS, ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. W ocenie wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycji nowela jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.

Politycy PiS przekonują jednak, że w całej ustawie chodzi o to, by polskich mediów nie kupowały firmy z niedemokratycznych krajów, takich jak Rosja, Chiny czy państwa arabskie.

Dlatego do prawa medialnego wprowadzony ma zostać zapis, że telewizje i radia w Polsce mogą mieć właścicieli tylko z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego należą kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein.

źródło – euractiv

obrazek – flickr

Dzięki Waszej pomocy i Waszemu wsparciu wolne media mogą funkcjonować. Proszę wesprzyj naszą walkę o wolność słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.