Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) poinformowały w czwartek, że otrzymały zgłoszenia o ośmiu przypadkach zapalenia mięśnia sercowego u dzieci w wieku 5-11 lat, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19 wyprodukowaną przez Pfizer/BioNTech. Przypadki miały łagodny przebieg kliniczny.

CDC wcześniej informowało, że wskaźniki zgłaszania zapalenia mięśnia sercowego u chłopców w wieku 16-17 lat mogą wynosić ponad 69 przypadków na milion podanych drugich dawek i około 40 przypadków na milion podanych drugich dawek u chłopców w wieku 12-15 lat.

Z końcem maja 2021 roku eksperci CDC zanotowali 789 przypadków zapalenia mięśnia sercowego, z czego 475 przypadków wystąpiło u osób poniżej 30 roku życia: 79 przypadków odnotowano u osób w wieku 16-17 lat oraz 196 przypadków odnotowano u osób w wieku 18-24 lata. Eksperci zaznaczyli, że zapalenie obserwowano u osób, które przyjęły szczepionkę mRNA.

CDC nie podało, czy uważa, że istnieje związek między przypadkami zapalenia mięśnia sercowego a szczepionką przeciw COVID-19. Nie ujawniło jednocześnie wskaźnika zapalenia mięśnia sercowego w grupie wiekowej bez szczepienia.

Agencja poinformowała, że w momencie badania danych było ponad 7 milionów zaszczepionych w grupie wiekowej 5-11 lat, w tym 5,1 miliona pierwszą dawką i 2 miliony drugą. Według CDC przypadki miały łagodny przebieg kliniczny. Zostały zarejestrowane w amerykańskim systemie zgłaszania niepożądanych zdarzeń poszczepiennych i przedstawione przez CDC panelowi swoich ekspertów.

źródło Interia

obrazek freepik

Dzięki Waszej pomocy i Waszemu wsparciu wolne media mogą funkcjonować. Proszę wesprzyj naszą walkę o wolność słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.