Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zarządziły w sobotę, że od 10 stycznia obywatele, którzy nie zaszczepią się przeciwko Covid-19, nie będą mogli wyjechać z kraju. Do zagranicznych podróży upoważniać będzie dopiero przyjęcie trzeciej dawki.

Wyjątkiem – jak wskazał emiracki dziennik „the National News” – będą osoby, które nie mogą się szczepić ze względów zdrowotnych oraz wyjeżdżające z kraju ze „względów humanitarnych”.

Budząca kontrowersje segregacja sanitarna w podróżowaniu to reakcja władz ZEA na coraz większe liczby dziennych zakażeń koronawirusem (2556 ostatniej doby), pomimo że ponad 92 proc. mieszkańców kraju jest w pełni zaszczepionych, do czego wykorzystano 22,6 mln dawek preparatów przeciwko Covid-19.

Rząd wezwał w sobotę pracowników urzędów federalnych do przyjmowania dodatkowych dawek szczepionki w styczniu, przypominając, że zgodnie z protokołami tzw. „green pass” niezaszczepieni urzędnicy nie będą wpuszczani od poniedziałku do miejsc pracy.

Następca tronu, szejk Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan, nawoływał w środę obywateli do przestrzegania środków bezpieczeństwa, ale zaznaczył, że ostatnia fala koronawirusa była „najsłabsza i najmniej śmiertelna”.

– Chcę zarazem ostrzec i uspokoić. Ostrzegam, że liczba przypadków rośnie, ale uspakajam, że według ekspertów, wirus słabnie i – jeśli Bóg da – będziemy w stanie nad tym zapanować dzięki waszym i naszym wysiłkom (…) – podkreślił.

źródło – nczas.com

Dzięki Waszej pomocy i Waszemu wsparciu wolne media mogą funkcjonować. Proszę wesprzyj naszą walkę o wolność słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.