Strażnik Międzynarodowego Pokoju i Bezpieczeństwa pilnuje wejścia do siedziby ONZ. Pierwotnie stał na placu przed budynkiem Rockefeller Center jako duchowy przewodnik imigrantów. Strażnik jest połączeniem jaguara i orła i został podarowany przez rząd stanu Oaxaca z Meksyku.

W ramach artystycznego cyklu Rockefeller Center i Konsulat Generalny Meksyku zorganizowały wystawę upamiętniającą el Dia de los Muertos. W dniach od 22 października do 2 listopada zeszłego roku, na placu przed budynkiem Rockefeller Center w Nowym Yorku, odbyła się prezentacja sztuki Meksykańskiej z regionu Oaxaca celebrująca dzień zmarłych. Dwie potężne rzeźby mitycznych stworzeń przedstawiające smoka i pierzastego jaguara, które według ich autora mają służyć jako duchowi przewodnicy imigrantów, pełniły wartę przy drzwiach tego sławnego budynku. Na tym sławnym placu umieszczono również inne rzeźby-szkielety przedstawiające aztecką boginię śmierci Mictecacihuatl. Eleganckie czaszki w kwiecistych kapeluszach, charakterystyczny makijaż, wyszukane kostiumy, a nawet pan de muerto („chleb umarłych”), są prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnymi symbolami Dnia Zmarłych ameryki łacińskiej.

Powstała tysiące lat temu wśród Azteków, Tolteków i innych ludów Nahua, Día de los Muertos, czyli Dzień Zmarłych, jest radosną celebracją życia i śmierci. W ciągu pierwszych dwóch dni listopada uczestnicy tworzą ofrendy — ołtarze w prywatnych domach lub na cmentarzach, na których znajdują się ofiary, jedzenie, rodzinne zdjęcia i świece, aby zaprosić dusze zmarłych z powrotem do świata materialnego.

Ta oryginalna wystawa, pełna autentycznego meksykańskiego rękodzieła, poświęcona była pamięci tych, którzy odeszli w wyniku pandemii COVID-19. Po zakończeniu wystawy jedna z rzeźb pierzasty jaguar została przeniesiona pod siedzibę ONZ w Nowym Yorku i pod zmienioną nazwą Strażnika Międzynarodowego Pokoju i Bezpieczeństwa pilnuje wejścia do tej instytucji.

Rzeźba jaguara 
alebrije zaprojektowana przez Ricardo Angeles z Atelier Jacobo i María Angeles w Oaxaca, obecnie w Rockefeller Center. 
(wszystkie zdjęcia autorstwa Valentiny Di Liscia dla Hyperallergic)
Smocze alebrije z Atelier Jacobo i Maríi Angeles
Aztecka bogini śmierci Mictecacihuatl Jedna z dwóch 
catrin otaczających wejście do Rockefeller Center.

ZOBACZ NA

YouTube

bitchute

rumble

źródła hyperallergic.com

United Nations

obrazki hyperallergic.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.